środa, stycznia 31, 2018

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

Ekspres do kawy długo był widziany jako pewien luksus, jednak pomału staje się standardem w domach Polaków. Jego posiadanie nie tylko umożliwia codziennie parzyć kawę rodem z luksusowej kawiarni, ale nierzadko jest urządzeniem, które rozwija pasje oraz zamiłowanie do kawy. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem ekspresu do domu, ale nie masz pewności, który będzie dla Ciebie idealny, to z chęcią pomogę Ci w doborze.


Różne modele ekspresów do kawy.

Po pierwsze musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy mogą się od siebie znacząco różnić. Jeden może nie wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, a inny będzie w dużej części od Ciebie zależny. Istnieje wiele rodzajów ekspresów do kawy, a każdy ma swoich miłośników i krytyków. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy głównie od tego, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Dzisiaj zilustruję Ci je w szczegółach i pokażę ich wady oraz zalety.

Automatyczny ekspres do kawy.
Ekspresy automatyczne są dedykowane dla osób, które cenią przede wszystkim wygodę i łatwość zrobienia kawy. Wiele z nich po naciśnięciu jednego przycisku jest w stanie zaparzyć nam kawę, jaką tylko chcemy. Zajmuje im to kilkadziesiąt sekund, a Ty prócz podstawienia filiżanki, w tym czasie nie robisz nic. Najczęściej automatyczne ekspresy mają wbudowany młynek. Pozwala Ci to zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Tylko wtedy kawa smakuje wyjątkowo.
Jeżeli chodzi o rodzaje napojów, jakie możesz sporządzić w ekspresie automatycznym, to wybór jest szeroki. Od tradycyjnego włoskiego espresso, przez aksamitne kawy mleczne nawet po gorącą czekoladę. Nie wszyscy natomiast piją kawy z mlekiem, a utrzymanie systemu mlecznego w czystości wymaga Twojego zaangażowania. Na szczęście są ekspresy przeznaczone całkowicie do wykonania kaw czarnych. Stanowi to idealne wyjście dla osób, którym nie zależy na obszernym menu.
Nie możemy przeoczyć tematu higieny ekspresu do kawy. Po paru zaparzonych kawach sporo przewodów w urządzeniu naturalnie ulega zanieczyszczeniu. Twoim zadaniem jest utrzymanie urządzenia w czystości, co pozwoli wydłużyć jego żywotność oraz nie wpłynie na pogorszenie smaku kawy. Coraz więcej ekspresów automatycznych potrafi płukać swój system indywidualnie. Dzieje się to przeważnie podczas uruchamiania i wyłączania urządzenia.
Na smak kawy wpływa dodatkowo woda, jakiej używasz do zaparzenia. Stanowi ona 98% ostatecznego naparu, dlatego musi być ona jak najczystsza. Dużą korzyścią ekspresów automatycznych jest to, że większość z nich posiada pojemnik na wodę z możliwością zamontowania filtra, który dba o prawidłową jakość Twojej wody.
Ekspresy automatyczne charakteryzuje wysoka powtarzalność w tym, co robią. To nie od Ciebie zależy, jaka będzie jakość gotowej kawy, a jedynie od maszyny. Pomimo tego, ekspresy automatyczne dzisiaj są najczęstszym wyborem, jeżeli chodzi o urządzenia do domu. Zapewniają dużą wygodę i pozwalają zaoszczędzić sporo cennego czasu.


Kolbowy ekspres do kawy.

Ekspres kolbowy wymaga już od Ciebie wyższego zaangażowania we wszystkie procesy parzenia kawy. Dla osób, które chcą przede wszystkim błyskawicznie przygotować kawy mleczne, jest to kłopotem. Jednak urządzenia te są stworzone dla ludzi, którzy z parzenia kawy chcą czerpać wspaniałą rozrywkę i nie myślą schematycznie. Jakość kawy będzie zależeć przeważnie od tego, jak sobie podołają z parzeniem. Mnóstwo operacji musisz wykonać ręcznie, dlatego satysfakcja z dobrej kawy będzie jeszcze większa.
Nabywając ekspres kolbowy możesz spotkać się z wielkimi rozbieżnościami cenowymi. Znajdziesz urządzenia za kilkaset złotych, ale również za kilka tysięcy złotych. Taka różnica zależy od jakości i żywotności urządzenia oraz użytych w nim technologii. Nie jest tajemnicą fakt, że ekspres za 300 zł nigdy nie stworzy tak dobrej kawy, jak ten za np. 3000 zł.
Decydując się na ekspres kolbowy musisz zwrócić na kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest użyty system grzewczy. Przeważnie stosowany jest bojler, który podgrzewa większą ilość wody, jednak robi to w stosunkowo długim czasie. W nowszych urządzeniach wykorzystuje się system termoblok, który pracuje na zasadzie podgrzewacza opływowego. Umożliwia on szybsze podgrzanie wody i jest bardziej energooszczędny niż bojler.
Jeżeli jesteś fanem cappuccino lub cafe latte, to musisz korzystać z usług dyszy spieniającej mleko. Zwróć uwagę na to, czy dysza odpowiada Twoim preferencjom. Nie ma tutaj reguły, bo idealna jest ta, która jest dla Ciebie wygodna, jednak nie wszystkie są jednakowe. Pomimo tego, że parząc kawę w ekspresie kolbowym musisz się nieco wysilić, to powinien on być maksymalnie wygodny. Decydując się na ekspres kolbowy, to Ty stajesz się baristą w swoim domu.
Dobierając odpowiedni ekspres do kawy, musisz zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeśli chcesz wykonać bardzo powtarzalną kawę łatwo i w błyskawicznym tempie, to idealny będzie ekspres automatyczny. Jednak jeśli parzenie kawy sprawia Ci wiele przyjemności i to Ty pragniesz decydować o jej smaku, to koniecznie zwróć uwagę na kolbowe ekspresy do domu.

Specjalnie dla czytelników bloga - KOD RABATOWY: POEZJASMAKOW do sklepu www.konesso.pl na -10% zawartości koszyka. Kod nie obejmuje kategorii ekspresy, młynki oraz aktualnych promocji, ważny do 31.03.2018.

Wpis powstał we współpracy z Konesso.pl

1 komentarz:

  1. Utrzymanie w czystości ekspresu bywa kłopotliwe, ale nic nie daje takiej przyjemności z picia kawy jak dobry ekspres, który potrafi zdziałać cuda! :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Ze względu na jakość treści - komentarze są moderowane. Jeżeli jesteś na "Poezja Smaków" pierwszy raz, to zapraszam do przejrzenia strony głównej bloga, mam nadzieję, że znajdziesz coś więcej dla siebie :-)

Copyright © 2016 Poezja Smaków