czwartek, grudnia 07, 2017

Wigilijny bigos. Kapusta z suszonymi grzybami i grochem łuskanym.

Wigilijny bigos - kapusta z suszonymi grzybami i grochem łuskanym, to danie, które najbardziej kojarzy mi się z Wigilią. Intensywny zapach suszonych grzybów pachnących lasem, kapusty i grochu roznosi się w ten ważny dzień, bardziej niż zapach wypieków czy innych potraw świątecznych. Nie może go zabraknąć. 

Z utęsknieniem odliczam już dni, nie mogąc się doczekać rodzinnej atmosfery, dzieci wypatrujących Świętego, zapachów pełnych radości... Też tak macie? 
Wigilijny bigos. Kapusta z suszonymi grzybami i grochem łuskanym.

Składniki:
  • 1 główka świeżej kapusty białej
  • 2 szklanki suszonych grzybów leśnych
  • 200 g grochu łuskanego
  • sól 
  • pieprz ziołowy.

Wykonanie:

Grzyby zalać na noc, by nasiąknęły wodą. 

Następnego dnia ugotować grzyby z dodatkiem soli do miękkości. Odcedzić, wywar zostawić. Przestygnięte posiekać na drobniejsze kawałki.  

Groch posolić, także ugotować do miękkości (około 60 minut), odcedzić. 

Kapustę poszatkować drobno, włożyć do garnka wraz z odrobiną soli i pieprzem, dolać wodę z grzybów i nieco przegotowanej wody. Gotować do miękkości, odcedzić zostawiając nieco wody. 

Na koniec połączyć ze sobą wszystkie składniki, wstawić na palnik, doprowadzić do zagotowania. Doprawić do smaku solą i pieprzem. 

To wszystko :-)

Tak przygotowany bigos wigilijny, czyli kapusta z suszonymi grzybami i grochem łuskanym to receptura, która jest powielana w naszej rodzinie z roku na rok od pokoleń, a jednocześnie jest to jedno z najłatwiejszych dań wigilijnych. 

Smacznego!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ze względu na jakość treści - komentarze są moderowane. Jeżeli jesteś na "Poezja Smaków" pierwszy raz, to zapraszam do przejrzenia strony głównej bloga, mam nadzieję, że znajdziesz coś więcej dla siebie :-)

Copyright © 2016 Poezja Smaków