poniedziałek, października 20, 2014

Papryka konserwowa 1:8 (zalewa octowa bez oleju).

Ten przepis wrzucam na bloga głównie dla siebie. Co roku powtarza się ten sam schemat: chcę zrobić paprykę, ale przepis spisany na kartce gdzieś wsiąkł, po czym muszę chwycić telefon i prosić teściową o przepis. W przyszłym roku będzie inaczej :)  

Zalewa do papryki jest delikatna - 1:8, proporcja wody do octu nie jest zbyt wielka. Oczywiście, jest to proporcja jak najbardziej ruchoma i można ją zmniejszyć wg uznania. W przepisie na zalewę nie ma oleju, uważam że nie jest on konieczny, jeżeli papryka będzie zakryta zalewą. Moja papryka stoi bardzo długo, czasem i 3 lata - nie psuje się.

Składniki:

- gruba, jędrna papryka - 5 kg.

do każdego litrowego słoika:
- gorczyca - po pół łyżeczki
- pieprz ziarnisty - po 3 sztuki
- liście laurowe - po 1 
- ziele angielskie - po 5 sztuk

do zalewy:
- ocet spożywczy 10% - 1 szklanka
- woda - 8 szklanek
- sól do zalewy - łyżka
- szklanka cukru


Wykonanie:

Paprykę umyć, usunąć gniazdo nasienne. Pociąć na mniejsze części. Upychać ciasno do słoików. Do każdego słoika włożyć liść laurowy, ziela angielskie, pieprz ziarnisty i gorczycę.

Przygotować zalewę. Wodę z octem, cukrem i solą zagotować, dopilnować by sól i cukier się rozpuściła. Zalać gorącą zalewą przygotowaną paprykę tak by była przykryta, i mocno zakręcić. Jeżeli pasteryzujemy od razu, należy wodę do zagotowania słoików podgrzać do temperatury zalewy. Pasteryzować około 5 minut, jeżeli chcemy by papryka była nadal twarda. Jeżeli chcemy by była miękka, można kilka minut dłużej. Jednak z czasem gotowania lepiej nie przesadzać, bo może nam wyjść rozgotowane warzywo w słoiku.


Smacznego!
Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ze względu na jakość treści - komentarze są moderowane. Jeżeli jesteś na "Poezja Smaków" pierwszy raz, to zapraszam do przejrzenia strony głównej bloga, mam nadzieję, że znajdziesz coś więcej dla siebie :-)

Copyright © 2016 Poezja Smaków