wtorek, lipca 08, 2014

Kompot owocowy z waniliową nutką.


Sezon letni w pełni i ze względu na dostęp owoców i na pogodę :) U nas słońce doskwiera optymalnie, termometry wskazują w cieniu 35 stopni. W takie dni robię kompoty. Wiem, że to nic specjalnego. Nie będę też rozdrabiać się na oddzielne przepisy dla każdego owocu, dlatego ten post jest ogólny. Jednak warto o nich przypominać, są bardzo zdrowe i dobrze gaszą pragnienie. U mnie ostatnio goszczą porzeczki czarne i czerwone. Niestety już się kończą i przerzucamy się powolutku na jabłka oraz maliny. Do kompotów zawsze daje cukier waniliowy lub ziarenka z laski wanilii. Jeżeli nie próbowaliście z takim dodatkiem, to zachęcam gorąco. Ja osobiście tego dodatku nie pamiętam z dzieciństwa, a jednak w tej wersji smakuje mi bardziej :) 


Kompot zawszę przygotowuje z takiej proporcji: jedna część owoców na cztery części wody 1:4. Czyli na pół kg owoców przypada 2 litry wody. Jednak jest to dość mocna proporcja i jeżeli owoce są bardzo soczyste i o intensywnym smaku np. wiśnie, mirabelki to tą proporcje zmieniam na większa, np: 1:6
Zawsze można rozcieńczyć też chłodną przegotowaną wodą, gdyby jednak smak był zbyt ciężki.

Owoce myjemy, usuwamy szypułki, pestki, części zielone, listka - zostawiamy czysty owoc. 
Owoce przełożyć do rondla, zalać zimną wodą i wstawić na włączony palnik. Kiedy całość się zagotuje zmniejszyć palnik i gotować pod przykryciem około 10-15 minut, do całkowitej miękkości owoców. Można tez tylko zagotować i zostawić pod przykryciem, wtedy pozostanie więcej "zdrowia" w garnku. Jednak taki kompot będzie mniej wyrazisty w smaku.

Kiedy kompot przestygnie słodzimy cukrem waniliowym - 1 opakowanie, lub więcej jeżeli mamy sporo napoju. Słodzimy brązowym cukrem według uznania i cieszymy się smakiem :)

POLECAM!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ze względu na jakość treści - komentarze są moderowane. Jeżeli jesteś na "Poezja Smaków" pierwszy raz, to zapraszam do przejrzenia strony głównej bloga, mam nadzieję, że znajdziesz coś więcej dla siebie :-)

Copyright © 2016 Poezja Smaków