poniedziałek, maja 12, 2014

Letnia mizeria.

Przyszła już wiosna, coraz więcej mamy naszych polskich warzyw :) Są one bardzo smaczne, zwłaszcza na początku sezonu :) W takim okresie zaczynam robić pyszne ogórki w zalewie śmietanowej. Mizeria to sałatka z ogórków, jednak mimo tego wrzucam ten przepis do kategorii: surówki. Z tego względu, że u nas w domu jada się ją do obiadu, zamiast surówek. Ja robię mizerię dość rzadką, w konsystencji bardziej przypomina chłodnik niż sałatkę :) Ale oczywiście proporcje można zmieniać, jednak trzeba dobrze całość doprawić, i to jest najważniejsze :). Ogórki w tym przepisie niestety lubią sól. Ale też nie wolno przesadzić! Moja mizeria zawsze jest z dodatkiem świeżego kopru i szczypiorku, nadają one całości charakteru. Polecam!
Składniki na 6 porcji:

- 250 ml śmietany 10 %
-250 jogurtu naturalnego
- 250 mleka lub kefiru
- 4 duże zielone ogórki
- pęczek szczypiorku
- pęczek kopru
- sól, pieprz jako przyprawy (czasem daje też szczyptę czosnku granulowanego).


Wykonanie:

Tak jak pisałam, lubię dość rzadką mizerię, dlatego śmietanę i jogurt rozcieńczam mlekiem lub kefirem w proporcji 1:3. Lubię dawać śmietanę do mizerii, chociaż lepszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z niej, i postawienia na jogurt naturalny... Ale smak wtedy już mi nie przypomina tej maminej mizerii sprzed lat.

Tak więc, ogórki myjemy, obieramy, i kroimy na bardzo cienkie plasterki. Układamy w naczyniu, solimy, odstawiamy by ogórki przeszły solą. Następnie mieszamy wszystkie produkty mleczne ze sobą, dokładamy ogórki, i doprawiamy do smaku pieprzem i jeszcze w razie potrzeby solą. Koperek i szczypiorek kroimy drobno, i dokładamy do całości. Wstawiamy do lodówki, by nasza mizeria była cały czas schłodzona :)


Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ze względu na jakość treści - komentarze są moderowane. Jeżeli jesteś na "Poezja Smaków" pierwszy raz, to zapraszam do przejrzenia strony głównej bloga, mam nadzieję, że znajdziesz coś więcej dla siebie :-)

Copyright © 2016 Poezja Smaków