wtorek, lutego 18, 2014

Kluski śląskie - przepis podstawowy

Kluski śląskie to jedne z najpopularniejszych dodatków, jakie podaje się do obiadu obok ziemniaków. Znamy je od zawsze, jednak nie wszyscy potrafią je zrobić, a nawet nie wszystkim chce się je robić. Niestety trzeba poświecić na nie troszkę czasu - zwłaszcza gdy mamy dużą rodzinę, lub przygotowujemy imprezę rodzinną. Ale cóż to byłoby bez nich? :)Zaczynamy.
Ugotować ziemniaki, odcedzić.
Jeszcze ciepłe przeciskamy 2-3 razy przez praskę. Ważne by były jednolite, i nie miały grudek. Całość przekładamy na miskę. Następnie wykonujemy czynność którą dla ułatwienia zilustrowałam:
(jedną część 1/4 ziemniaków wyciągamy na pozostałe, a w to miejsce wkładamy mąkę i 2 jaja)


Teraz wyrabiamy ciasto. Wygniatamy do momentu kiedy masa staje się jednolita, i gładka.
Następnym krokiem jest kulanie ciasta tak aby powstał wałek. Ciasto można podsypać mąką pszenną, wtedy nie będzie się lepić. Wałek powinien być szerokości około 3 cm  (powstaną kluski typowej wielkości). Nożem (także posypanym mąką) odcinać równe kawałeczki. Następnie formować z nich kulki. Kulki lekko spłaszczyć, i z jednej strony robić wgłębienie np. trzonkiem noża, można tez użyć po prostu palca :)

Zagotować wodę w rondlu, osolić. Kluski wrzucać partiami na wrzącą wodę. Po wypłynięciu klusek na wierzch gotować około 30-60 sekund. Jeżeli nie jesteś pewna/pewien co do tego, czy są już gotowe - wyciągnij jednego, przetnij i sprawdź czy w środku ciasto jest już ugotowane. Jednak trzeba uważać, kluski można bardzo łatwo rozgotować.

Wyjmować łyżką cedzakową..Kluski śląskie można przechowywać przez 24 godziny w lodówce. Można je także zamrażać.


Porady:
Tak przygotowane kluski są dość sprężyste i  delikatnie szkliste. Tak naprawdę jeżeli dodajemy mąkę ziemniaczaną kluski nie wymagają już jaj. Jednak kluski są wtedy dużo twardsze, bardziej zbite i sprężystsze.
Jeżeli chcemy by były jeszcze delikatniejsze, możemy połączyć mąkę ziemniaczana z pszenną. Proporcja pół na pół. Jednak wtedy TRZEBA dodać jajka, ponieważ mąka pszenna nie łączy się tak dobrze z ziemniakami jak mąka ziemniaczana.
Jeżeli do wody dodamy łyżkę tłuszczu np. masła, kluski nie będą się do siebie kleić. Pozdrawiam! Smacznego :)5 komentarzy:

 1. Wydaje się proste :) Ale z moim kulinarnym 'talentem' pewnie i tak bym coś popsuła :p
  Zapowiada się ciekawie :)

  Zapraszam do mnie http://ihavenothingtowearalways.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Kluski śląskie to jedno z moich ulubionych dań. Tutaj ładnie opisane jak je dobrze zrobić, więc muszą się udać. Gratulacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Nie jesteś pewna? " A skąd pewność że tylko kobiety tutaj zaglądają?

  OdpowiedzUsuń

Ze względu na jakość treści - komentarze są moderowane. Jeżeli jesteś na "Poezja Smaków" pierwszy raz, to zapraszam do przejrzenia strony głównej bloga, mam nadzieję, że znajdziesz coś więcej dla siebie :-)

Copyright © 2016 Poezja Smaków